به من و زبان خوش آمدید...

نقش تکنولوژی در یادگیری

شکل یک تصویر
نقش تکنولوژی در یادگیری

امروزه پیشرفت تکنولوژی در همه بخش‌های زندگی بشر ملموس و اجتناب ناپذیر است. از صنایع بزرگ و کوچک گرفته تا زندگی عمومی و خصوصی مردم، تکنولوژی تاثیری شگرف در زندگی بشر مدرن دارد. در این میان، آموزش و یادگیری نیز به تبع از تکنلوژی تاثیرپذیری بسیار بالایی داشته است. ورود کامپیوتر و پس از آن اینترنت پس از دهه 1970 میلادی توانست در آموزش و یادگیری را تحولی عظیم ایجاد کند به طوریکه امروزه تکنولوژی بخش جدایی ناپذیر آن است.

جایگاه تکنولوژی در سیستم آموزشی

آنچه امروزه با نام تکنولوژی در آموزش کشورها و مدارس جای گرفته، نتیجه سال‌ها تلاش و تغییر است. امروزه یادگیری یک زبان خارجی به لطف ورود تکنولوژی بسیار راحت، به صرفه و البته مدرن و کاربردی تر شده است. سمارت بورد، کامپیوتر و از همه مهمتر اینترنت و یادگیری آنلاین امروزه به امری عادی در آموزشگاه‌های مدرن زبان‌های خارجی تبدیل شده است.

اهمیت تکنولوژی در آموزش بدون شک توانایی دستیابی کارآمدتر به دانش آموزان بیشتر است. اگرچه بسیاری از مردم دوست دارند که به روشهای سنتی آموزش اعتماد کنند، اما امکاناتی که با ورود تکنولوژی به کلاس باز می شود بی پایان است. از طرف دیگر، دسترسی به آموزش بسیار گسترش یافته است. حتی اگر دانشجو یا متخصص آموزش نیستید، توجه به اهمیت فناوری در آموزش بسیار مهم است.

 

دنش آموزان و تکنولوژی

برای استفاده واقعی از تکنولوژی، معلمان باید از خود بپرسند که چرا دانش آموزان در کلاس به آن نیاز دارند؟ این قطعاً می تواند به متخصصان آموزش در نظارت بر رشد فردی و برنامه ریزی ابتکاری درسی کمک کند. اما دانش آموزانی که از طریق تکنولوژی یاد می گیرند می توانند مجموعه ای از مهارت ها را ایجاد کنند که به آنها در طول زندگی کمک کند.

چرا دانش آموزان در کلاس به تکنولوژی نیاز دارند؟

1. دسترسی به منابع آموزشی را ساده می کند

از آنجا که دانش آموزان در زندگی روزمره خود به تکنولوژی اعتماد می کنند، چرا آن را در کلاس استفاده نمی کنند؟ کودکان امروزه به طور مکرر از تلفن های هوشمند و تبلت های خود خارج از ساعت مدرسه استفاده می کنند. بسیاری بر این باورند که با استفاده از ابزاری آشنا (موبایل) دانش آموزان کمک در طول کلاس مشغول می مانند.

2. موجب بهبود تجربه یادگیری می شود

با استفاده از تکنولوژی مدرن مانند هوش مصنوعی، معلمان می توانند برنامه های درسی خلاقانه و ابتکاری بیشتری برای جلب توجه در کلاس های خود تدوین کنند. ناگفته نماند که با پیشرفت روشهای جدید تدریس نیاز به متخصصان در داخل و خارج از حوزه آموزش نیز افزایش می یابد.

3. دانش آموزان می توانند با سرعت خود یاد بگیرند

بسیاری معتقدند که تکنولوژی می تواند یادگیری فردی را افزایش دهد و مانع‌های آموزشی را که ممکن است معلمان با آن روبرو شوند از بین ببرد. به عنوان مثال آموزش آنلاین و از راه دور و دسترسی به اطلاعات به روز را فراهم می کند. از آنجا که هر دانش آموز این اطلاعات را متفاوت تفسیر می کند، تکنلوژی می تواند درک مشترکی به تمامی آنها بدهد.

4- به دانشجویان کمک می کند تا برای آینده شغلی خود آماده شوند

تکنولوژی به طور گسترده ای توسط متخصصان در طیف گسترده ای از زمینه ها و صنایع استفاده می شود. گنجاندن آن در کلاس به دانش آموزان کمک می کند تا آسایش و آشنایی بیشتری داشته باشند. همچنین می تواند تعامل کلاس را با تشویق به همکاری سبک های مختلف یادگیری افزایش دهد.

5. دانش آموزان آن را مطالبه می کنند

امروزه بسیاری از کودکان با تکنولوژی احساس راحتی می کنند. وقتی ایده ها یا موضوعات جدید را با استفاده از ابزاری که آنها قبلاً تسلط داشته اند معرفی می کنیم، دانش آموزان از توانایی خود در یادگیری مطالب جدید اطمینان پیدا می کنند و حتی ممکن است برای کمک به همکلاسی های خود در یادگیری احساس قدرت کنند.

 

منبع: https://www.uopeople.edu/blog/the-growing-importance-of-technology-in-education/

 

همین امروز یادگیری انگلیسی را در من و زبان شروع کن!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *