به من و زبان خوش آمدید...

تکنیک سایه گذاری در یادگیری زبان

شکل یک تصویر
تکنیک سایه گذاری در یادگیری زبان

شاید بارها و بارها برای شما اتفاق افتاده باشد که در هنگام تماشا کردن فیلم جمله‌ای را متوجه نشده‌اید. در این حالت فیلم را به عقب برده‌اید تا آن جمله خوب و صحیح درک کنید. در یادگیری زبان‌های خارجی (به ویژه انگلیسی) تکنیکی با نام سایه گذاری (Shadowing) وجود دارد که در ادامه در مورد آن توضیح می‌دهیم. 

تکنیک سایه گذاری به روشی گفته می‌شود که شما عین جملات گفته شده در یک فیلم، مکالمه و یا هر محیط آموزشی و واقعی را تکرار می‌کنید. در این روش، تکرار کلامی با صدای بلند با همان تن و آهنگ بیشترین تاثیر را دارد. این روش بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که در ابتدای مسیر یادگیری زبان هستند و می‌خواهند سرعت و آهنگ کلام خود را با انگلیسی زبانان هماهنگ کنند. به زبانی ساده‌تر، همانند سایه که مدام دنبال انسان است، شما نیز به دنیال جملات آنها را عینا تقلید و کپی می‌کنید.

چگونه سایه گذاری کنیم؟

روش عملی این تکنیک به این شیوه است که شما در بخشی از فیلم و یا موسیقی جمله را متوقف می‌کنید و عینا با همان اهنگ و لحن تکرار می‌کنید. می‌توانید از زیرنویس فیلم نیز برای دقیق‌تر خواندن جمله استفاده کنید. البته درک جمله با استفاده گوش‌هایتان می‌تواند کمک شایانی به تیزتر شدن آنها در درک صداها، مخفف‌ها و جملات بکند.

قدم اول: به متن و یا جمله گوش دهید.

قدم دوم: متن و یا جمله رو مجدد گوش دهید و بعد از آن با صدای بلند تکرار کنید. 

قدم سوم: آنقدر جمله و یا متن را تکرار کنید تا کاملا مطمن شوید که عینا همان جمله است.

سایه گذاری چگونه یادگیری ما را آسان تر می‌کند؟

# تلفظ ما دقیق تر می‌شود

# دایره لغات را افزایش می دهد

# روانی کلام را ارتقا می دهد

# ساختارهای طبیعی یک زبان را در ذهن ما مستحکم می کند

# یادگیری هدفمند را تقویت می کند

تکنیک سایه‌گذاری از روش‌های قدیمی تمرین و تکرار برای یادگیری است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش فضای مجازی دسترسی به فیلم و موسیقی بسیار راحت تر از گذشته شده است. به همین دلیل زبان آموزان در هر سطح و مرحله‌ای از یادگیری باشند، می‌توانند به راحتی از این تکنیک استفاده کنند.

در دوره‌های آموزشی وب سایت تعاملی من و زبان، تکنیک سایه گذاری در تمامی درس‌ها و مراحل یادگیری با عنوان تمرین و تکرار برایتان تعبیه شده تا درک بهتری از یادگیری توام با جذابیت برایتان فراهم شود.

 

فریاد فاتحی نیا – کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *