به من و زبان خوش آمدید...

روش های بهبود مهارت گوش دادن در انگلیسی

شکل یک تصویر
روش های بهبود مهارت گوش دادن در انگلیسی

داشتن مهارت گوش دادن موثر به معنای توانایی نشان دادن علاقه به موضوع مورد بحث و درک آن است. اگرچه توانایی صحبت کردن یک مهارت بسیار کاربردی است، اما توسعه مهارت شنیدن موثر اغلب به همان اندازه مورد توجه قرار نمی گیرد.

گوش دادن به اندازه صحبت کردن مهم است. شنونده خوب بودن به حل مشکلات، حل تعارضات و بهبود روابط کمک می کند. در محل کار گوش دادن موثر به اتلاف وقت کمتر و بهبود دقت کمک می کند. یک شنونده خوب همچنین دوستان خوب و محیط کار بهتری دارد.

پنج روش برای بهبود مهارت گوش دادن

 

با مخاطب روبرو شوید و توجه خود را به آنها جلب کنید

صحبت با شخصی که مدام به اطراف خود نگاه می کند دشوار است. حتماً با وی روبرو شوید، تماس چشمی خود را حفظ کنید و توجه کامل خود را به وی بدهید. در فرهنگ غربی، ارتباط چشمی برای برقراری ارتباط موثر ضروری است. اگرچه کمرویی، عدم اطمینان یا تابوهای فرهنگی ممکن است مانع از تماس چشمی شود، اما تمام تلاش خود را بکنید تا اطمینان حاصل کنید که گوینده می داند که شما به وی توجه کامل دارید.

 

ذهن خود را آزاد نگه دارید

کلام گوینده را قضاوت یا انتقاد نکنید. انجام این کار می تواند توانایی شما را برای پذیرفتن آنچه گفته می شود به کمتر کند. بعد از پایان صحبت گوینده می توانید آنچه گفته شد را ارزیابی کنید. هیچ گاه در حین اینکه به آنها گوش می دهید این کار را نکنید.

به گوینده اجازه دهید آنچه را که می گویند تمام کند. قطع حرف گوینده می تواند بیانگر بی احترامی به وی باشد. غالباً، قطع صحبت در اواسط جمله سخنران، جریان فکری وی را بر هم می زند و رشته کلام را در ذهن وی پاره می کند.

 

با دوره‌های من و زبان، شنونده و سخنران خوبی باشید. همین امروز شروع کنید

 

گوش دادن فعال

گوش دادن فعال به گوینده علاقه شما را نشان می دهد و مهارت مهمی در برقراری ارتباط است. استفاده از تکنیک های گوش دادن فعال به شما اطمینان می دهد که گفته ها را به درستی درک می کنید.

تکنیک های گوش دادن فعال:

برای اطمینان از درک خود، به سخنران آنچه را که گفته شد خلاصه وار بگوئید
نشانه های غیرکلامی (تکان دادن سر، تماس چشمی و غیره)
اظهارات شفاهی (“من می فهمم” ، “می دانم” ، “متشکرم” و غیره)
نشان دادن نگرانی و ایجاد رابطه

 

فقط گوش کنید!

یک مدل ذهنی از اطلاعات ایجاد کنید؛ خواه عکس باشد یا چیدمان مفاهیم انتزاعی. به کلمات کلیدی و عبارات گوش دهید و بعد از پایان صحبت سخنران، آنچه را که می خواهید بگویید تکرار نکنید. به صحبت های طرف مقابل خود فکر کنید به جای آنچه که می خواهید با آن پاسخ دهید. در حالی که به سخنران گوش می دهید. توجه و آرامش داشته باشید -مراقب باشید افکار و احساسات، حواستان را پرت نکند.

 

 

effective listening at work

 

 

اهمیت گوش دادن

گوش دادن موثر مهارتی است که در جامعه ما غالباً کمتر از آن بهره می گیریم. مهارت های ارتباطی خوب هم به مکالمه موثر و هم به گوش دادن نیاز دارد. شنونده دقیق می تواند اطلاعات بیشتری را درک کرده و روابط را بهبود بخشد.

اطمینان حاصل کنید که:

تماس چشمی خود را حفظ کرده و با مخاطب روبرو شوید تا توجه شما را به خود جلب کند
هنگام شنیدن قضاوت نکنید
صحبت را قطع نکنید
از تکنیک های گوش دادن فعال استفاده کنید
به صحبت های طرف مقابل خود بیندیشید

 

منبع: https://corporatefinanceinstitute.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *